Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie obce > Dějiny obce, počátky

Dějiny obce, počátky

historické fotoPodle ústní tradice byl zakladatelem Hartvíkovic Ervík (Artvík). V písemných pramenech o této osobnosti žádné zmínky nenacházíme.

Dějiny obce úzce souvisí s osudy třebíčského benediktinského kláštera, založeného v roce 1101 přemyslovskými knížaty Oldřichem brněnským a Litoldem znojemským. Obě knížata klášter bohatě obdarovala mnoha statky, mezi nimi i vsí Hartvíkovice. Dochované písemné prameny se týkají až do 16.století především šlechty, duchovenstva a obyvatel měst.

Hartvíkovice patřily mezi významnější vsi, neboť byly centrem farnosti. Ve své historii měly řadu majitelů. Od poloviny 16. století jsou osudy Hartvíkovic spjaty s náměšťským panstvím.

Na strmém břehu nad řekou Jihlavou se dochovaly zbytky zříceniny hradu Kokštejna (Kufštejna), který sloužil k ochraně klášterních statků. O hradě máme velmi málo zpráv v písemných pramenech. První zmínka se dochovala až z roku 1556, kdy je uváděn jako pustý hrad. Zástavba hradního jádra zabírala zhruba lichoběžníkovou skalní plošinu Wilsonovy skály. Středověký hrad se rozkládal na ploše zaniklého neolitického hradiště lidu jevišovické kultury. 

Historické fotografie