4. 3. Stela

Zítra: Kazimír

SDH Hartvíkovice

 

null

 

Založení hasičského sboru

Dobrovolný hasičský sbor byl založen v roce 1913, ve stejném roce byla zakoupena první hasičská stříkačka a výzbroj pro dvacet mužů. V roce 1929 vznikl z nezjištěných příčin požár ve stavení Jana Melkese, který se rychle rozšířil na všechna obydlí i hospodářské budovy. Na záchranu budov zachvácených ohněm nebylo ani pomyšlení – jejich střechy byly kryty doškem a na půdách uloženo seno.Úsilí hasičů se soustředilo na to, aby se požár nerozšířil na další stavení. Hartvíkovickým hasičům přispěchalo na pomoc ještě pět dalších sborů.
Ze 60.let musíme připomenout ještě jednu událost. V noci z 15. na 16. června 1960 při silné bouřce udeřil blesk do kostelní věže, která byla krytá šindelem, a zapálil ji. K hašení požáru byli povoláni hasiči z Náměště i z letiště, ale největší kus práce odvedli hasiči místní. František Cabejšek, člen místního hasičského sboru, vylezl do věže a hasil minimaxem. O něco později byla přivezena stříkačka a oheň byl uhašen ještě před příjezdem náměšťských hasičů. V kostele byl zničen lustr a poškozena elektroinstalace.

  V roce 1988 byla dokončena několik let trvající přestavba původní hasičské zbrojnice. Charakter stavby byl změněn na víceúčelovou budovu, v níž kromě hasičské zbrojnice byly zřízeny prostory pro místní knihovnu, zasedací místnost a další.
Nynější sbor má 47 členů a z toho 12 členů je zařezeno do zásahové jednotky obce. Základna má k dispozici požární vozidlo Avie. Sbor se úspěšně podílí na likvidaci mnoha požárů v rámci katastru obce. K největším požárům v posledních dvou letech připomeňme požár rodinného domu, požár loděnice v místním autokempu a požár stolárny stavební firmy.
Sbor se účastní soutěží v hasičském sportu, v roce 2005, 2006 byl pořadatelem Branného závodu hry Plamen, kterého se zúčastnilo 35 sborů třebíčského okresu.

 

 

Návštěvnost stránek

165070